Oplev de store rokker danse (og pjaske!) i overfladen, mens hajfinner skærer sig gennem vandet, og faretruende tandsæt flår fladfisk ud af dyrepasserens hånd. Nursehajerne skal selvfølgelig også have dagens ret, revlehajerne er klar til at bide blæksprutter over med sine skarpe tænder, og sandtigerhajen nærmer sig langsomt for til sidst at lave et overraskelsesangreb.
KUN 6 CM MELLEM DIG OG HAJERNE
Stå helt tæt på og få vand i håret - eller se det hele fra hajtunnellen, hvor der kun er 6 cm mellem dig og hajerne! Alle dyrene er vant til at blive fodret oppefra, så hold grabberne ude af vandet!
Det er også under hajfodringen, at du kan opleve den fascinerende træning af vores store nursehajer - vær klar til at falde på halen, når de ruller rundt på ryggen som en labrador! Du kan opleve træning og fodring af Kattegatcentrets store tropiske hajer hver dag kl. 14!
Se dagens aktivitetsprogram her